Трітмент

Коли пелікани вертаються навесні до Лиманів, то з висоти пташиного польоту бачать три великі водоймища, що відтяті від безкрайнього моря тоненькою смужкою піщаної коси. Це край, де зустрічаються море, лимани та широкі степи. Згори цей краєвид нагадує землю на початку Творіння – земний рай для птахів, тварин, риб та рідкісних рослин. Це – Національний парк «Тузловські лимани», але люди проміж себе називають його «Корона Посейдона», бо три лимани, що стікаються до моря, на географічній мапі дійсно нагадують обриси корони.

Навесні, коли тане лід і сіро-білі пейзажі розквітають яскравими барвами, починається гаряча пора для команди національного парку. Іван Русев – науковий керівник парку – веде спостереження за птахами, котрі вертаються з Африки та Азії. А потім з групою інспекторів вирушає перевіряти протоки на косі, котрі з’єднують лимани з морем. Ці протоки постійно засипають місцеві браконьєри, лишаючи для риби лише один хід, який контролюють і де вони ставлять свої сіті для безконтрольного лову.

Так і є – протока для риби, що її минулого року прокопали волонтери, засипана, а в протоці браконьєрів стоять сіті. І знову починається робота – в Одесі та по околишніх селах збираються люди, і риють протоку. Приїжджають рибалки – агресивні люди зі зброєю. І знову конфлікт, Іван знову викликає поліцію, яка складає протоколи на порушників – це протистояння триває вже багато років.

Тим часом до будиночку адміністрації парку з’їжджаються орнітологи – з України, з інших країн – для спостереження за птахами. По точкам їх розводить син Івана Русева - Роман, котрого два роки тому озброєні люди викрали і намагались втопити у лимані. Тільки швидка реакція багатьох людей врятувала Романа. Така ціна боротьби за протоки з рибою.

 

І поки гості парку милуються птахами та роблять незабутні фото, директорка національного парку – пані Ірина Вихристюк – їде до Одеси, де тривають суди. Понад п’ятдесят судових справ веде адміністрація парку – це і побиття інспекторів мисливцями, і незаконна забудова, і конфлікти з рибалками, і незаконне розорювання земель парку фермерами. Сьогодні пані Ірина в суді, де вже рік тягнеться справа давнього ворогу парку – браконьєра на прізвище Терезі, котрий «прославився» нападом на будинок, де проживала родина Івана Русева. Справа тягнеться вже другий рік.

Тим часом в парку зникають яскраві фарби квітучих степів, трава вигорає до жовто-солом’яного кольору. Це приходить літо. Молоді пташенята вже намагаються «стати на крило», особливо зворушливо виглядають маленькій журавлята та пташенята пеліканів. На дальньому кордоні парку стартує «Тузловська Амазонія» - екологічний табір для дітей. Маленькі одесити два тижня проведуть в парку, спостерігаючи птахів, супроводжуючи інспекторів у їх роботі та висаджуючи захисні полоси дерев, щоб місцеве фермерське господарство «Фаворит-Т» не орало більше природоохоронних земель.    

Влітку на косі, що відділяє лимани від моря починається «туристичний сезон». Відпочивальники з усієї України з’їжджаються до прибережних сіл, по дешевих «генделиках» лунає музика, а косу заповнюють намети та автомобілі з «дикунами». І серед усієї курортної інфраструктури прямо на косі розташувався ще один ворог парку – велике рибне господарство, яке перекриває і косу для людей і хід риби в лимани.

 

Користуючись підтримкою корумпованих чиновників в Одесі, власник господарства проводить лов риби як в законний, так і в незаконний спосіб. І кожен рік інспектори парку ловлять його «на гарячому». Цього року також триватиме це протистояння.

Тим часом в самих лиманах, посеред мілких водяних просторів стартує інша подія – подія сповнена чудових людей, жартів, посмішок та веселої дружньої праці. Це з’їжджаються волонтери, щоб будувати намивні острови для птахів. Вже давно науковці парку помітили, що загороди з лози, вкопані посеред лиману за декілька місяців перетворюються на шматки суші – проточна вода намиває пісок довкола лози. Так виникла ідея будувати посеред лиманів острови, де птахи були б в безпеці – і від людей, і від степових лисиць.

Восени, коли пляжі порожніють а птахи відлітають в теплі краї, до парку знову навідуються орнітологи та фотографи з усього світу, котрі полюють на гарні кадри, враження та досліди. А для Івана Русева та Ірини Вихристюк наступає час іншого полювання – на мисливців-браконьєрів, котрі знищують птахів та степових тварин.

 

Денні та нічні рейди співробітників парку, погоні за порушниками, сутички та конфлікти, котрі вже не раз закінчувались бійками, пробитими колесами та спаленими машинами – це ціна за збереження унікального куточку природи, яку щороку сплачують співробітники парку.

Ми вдивляємось в цих надзвичайних стійких людей – ось вони в колі родини, ось вони збираються і рушають назустріч викликам нового дня – це вже не робота, це служіння, наполегливе, непомітне та віддане. Коли Іван Русев та Ірина Вихристюк вирушають до парку, до своїх намивних островів та віддалених точок спостереження за птаством, ми бачимо зовсім інших людей ніж під час судів та конфліктів.

 

Тут, серед природи, вони щасливі: маленьке пташеня на долоні, силует пелікана на червоному небосхилі, степові журавлі, котрі летять за обрій, зоряна ніч на косі – це саме той світ, заради котрого ведеться важка боротьба.

Приходить осінь, лимани замерзають і парк наче засинає в очікуванні наступного оберту кола життя. В Одесі в черговий раз змінюється влада, знову треба доводити до відома чиновників важливість збереження унікальної природи України. І от вже під одеською обласною адміністрацією – акція активістів, які вимагають заборонити розкрадання земель парку чиновниками. 

Взимку триватимуть суди щодо незаконного будівництва на заповідних землях, знову треба зупиняти важку будівельну техніку, зносити паркани та викликати поліцію для складання протоколів. І добре, що в співробітників парку є підтримка громадськості, в тому числі й ветеранів російсько-української війни. 

А природа тим часом живе в іншій реальності, в реальності, де час тече інакше, де жовті осінні краєвиди перетворюються на білі простори, де лід то наступає на сірі води лиманів, то відступає, де море котить свої вічні хвилі.

І ось вже чергова зима тане в степу та водах лиманів, знову приходить весна. Знову прилітають птахи і починається новий сезон у Національному парку «Тузловські лимани» - бурхливий, важкий і прекрасний.

ЗА ПІДТРИМКИ